Štěpánka Hilgertová a její zkušenosti se saunováním

Kde vidíte hlavní přínos saunování? Co patří podle Vás mezi největší klady?

Především regenerace – prohřívání nejen povrchu těla, ale do hloubky, prohřátí promrzlého těla po tréninku v zimním období. A také zdravotní prevence-posílení imunitního systému.

Co sauna a Vy, kdy jste začala chodit do sauny a proč? Co byl první impuls…? Jak často chodíte?

Ve sportovním klubu, tehdy to byla ještě „finská“ sauna, hlavně přes zimu z důvodu regenerace. Dnes využívám převážně infrasaunu, kterou jsme před léty instalovali na loděnici. Za hlavní výhodu považuji, že je „rychlejší“ - stačí jedno kolo, a „chladnější“. Přitom prohřívací účinky jsou minimálně srovnatelné. Nemusím do studeného bazénku – není zde vyžadován kontrast teplá - studená, stačí se jen osprchovat vlažnou vodou. Po prostudování různých vědeckých článků jsem tímto saunováním nadšená ještě víc. 

Má podle Vás sauna vliv na regeneraci organismu – namáhané svaly, klouby…?

Určitě.

Lze říci, že je sauna součástí Vaší tréninkové přípravy? Pokud ano, v jakém rozsahu je zařazena a je to např. po celou dobu?

Hlavně v zimním období, 2-3x týdně, výborná je také před masáží.

Navštěvujete sauny i v průběhu závodů, pokud to jde? Např. hned po závodě?

K tomu jsem zatím neměla nikdy možnost, i když v časně jarním období by to jistě bylo prospěšné. Naše hlavní sezóna je ale v parném létě, kdy do sauny už moc nechodíme, spíše jen výjimečně.

Přivedla jste k saunování i svoji rodinu?

Saunu využíváme celá rodina, ale těžko říci, kdo koho k saunování přivedl... (úsměv)

Kromě fyzického přínosu, vidíte i např. vliv na psychiku, která je pro vrcholové sportovce tak důležitá? Umožňuje Vám třeba sauna „vypnout“, oprostit se od závodního prostředí…? Nebo i od stresu v běžném životě?

Určitě, je to moment zklidnění a relaxace, zejména pak vícekolový rituál prohřívání a ochlazovaní v klasické sauně, s následným odpočinkem v klidové zóně.

V rámci závodů jste jistě navštívila řadu atraktivních míst. Cestujete ráda i v osobním životě - byla jste třeba někdy ve Finsku a navštívila tam saunu (nebo jinde)?

Do „pravé“ finské sauny chodím tam, kde není možnost infrasauny, které ještě nejsou bohužel příliš rozšířené. Do severských států bych se určitě ráda podívala, i když ne převážně kvůli sauně. Nicméně pokud jsem v nějaké „exotické“ zemi, ráda vyzkouším originál.

Děkujeme za rozhovor.

Bylo mi potěšením.

Štěpánka Hilgertová a její zkušenosti se saunováním